Historie Amarylisu

Amarylis se řadí mezi nejstarší rostliny, první zmínka o nich pochází už z období středověku. Hvězdníky pochází z hor Jižní Ameriky a Afriky. Jejich výskyt nebyl výjimečný, běžně se vyskytoval nejen na zámeckých zahradách, ale i na zahrádkách u vesnických chalup.

Tyto rostliny dříve sloužily nejen pro okrasu, ale měly jeden specifický účel. Ačkoliv je Amarylis jedovatá rostlina, jejich květy se sušily a přidávaly do čajů. Zaručovalo to libou vůni a zabarvení čaje. Jedovaté na této rostlině jsou cibulky, které se nachází pod květy a mají zelenkavou až bílou barvu. Tudíž květy mohly být při přípravě čaje použity. Nicméně se tato rostlina nedoporučuje ke konzumaci. Ačkoliv v malém množství nemůže dojít k otravě, jistota je jistota. Raději si květiny ponechte na zahrádce nebo ve váze pro okrasu.  

Dříve zněl jeho odborný název „Hippeastrum amaryllis“. Dnes už se toto označení neužívá nejen proto, že je těžko zapamatovatelné, ale i proto, že je lehko zaměnitelné. Pod pojmem Amarylis se skrývá mnoho rostlin, které si jsou vzdáleně podobné, ale liší se například velikostí cibulek, květů nebo barvou. Odlišnosti těchto rostlin jsou dány jejich původem. V současné době však se na trhu nachází rostliny pod názvem Amarylis, které pochází z Jižní Afriky. Tyto názvy se velmi často zaměňují.

Pokud byste si i vy spletli tyto květiny, na domácí pěstování to nemá žádný vliv. Obě rostliny vyžadují velmi podobnou nebo stejnou péči. Pravá „Amaryllis belladonna“ je rostlina, které se daří nejlépe ve venkovním prostředí. Pěstovat se dají ale i v interiéru, pokud je vystavíte na slunné místo. V Čechách se tato rostlina vyskytuje nejčastěji pod názvem Hvězdník. 

Navštivte také

Doména www.amarylisy.cz

Pagerank: 0

S-rank: 0

Návštěvnost: Doposud 5355 návštěvníků

Prodej / pronájem domény

Doména www.amarylisy.cz je k dispozici k prodeji či k pronájmu. V případě vážného zájmu nás kontaktujte.

Kontaktní formulář