O Hvězdníku

Jedovatá rostlina

Botanický název pro Amarylis neboli Hvězdník je „Hippeastrum“. Jméno pochází z řečtiny, v překladu znamená jezdec s hvězdou. Rostlina je jedovatá jak pro člověka, tak pro všechna zvířata. Obsahuje toxické alkaloidy, a to převážně v cibuli. Po konzumaci se dostavují bolesti hlavy, břicha a malátnost. V takovém případě byste měli navštívit lékaře nebo vyvolat zvracení. Je potřeba se jedu zbavit. V malém množství je však konzumace neškodná. Stačí, když cibulku zajíte ovocem nebo zeleninou, aby se potrava smísila a došlo k bezproblémovému trávení.

Původní druhy a hybridy

Původních druhů existuje kolem 80. Je to tím, že se rostlina dá pěstovat v různých podmínkách, které se od sebe víceméně liší. Proto vzniklo mnoho hybridů, které jsou rozdílní například ve velikosti květů, délce stonků, náročnosti na pěstování a dalších věcech. Hippeastrum byl po letech křížení s různými druhy zušlechtěn tak dokonale, že dnešní Amarylisy se značně liší zejména velikostí cibulí, listů a obrovskými rozevřenými květy, které jsou široké a buď jednobarevné, nebo vícebarevné. Dají se sehnat žluté, červené, růžové, bílé nebo různě barevně zbarvené. Dnes existuje velké množství hybridů, jejichž původ je neznámý. Hybridů je mnohem více než původních rostlin, jejich odhad je 600. Pokud byste se rozhodli Hvězdník pěstovat, je potřeba, abyste si důkladně nastudovali, jak se o rostlinu starat. Kolem dvaceti nových odrůd každým rokem přijde do prodeje. O nové a exotické druhy je velký zájem, bývají však dražší. Sehnat se dají ve všech větších květinářstvích.

Popis rostliny

Hvězdník je rostlina, jejíž kořeny jsou nejčastěji hnědé barvy. Květina má dutý stonek zelené barvy, který dosahuje až do výšky jednoho metru. Na něm vyrůstají z cibule asi pět centimetrů široké a dlouhé listy. Na jaře rostou cibulky dosahující v průměru až patnácti centimetrů. Hvězdník kvete od prosince do března. Z cibule by měli vyrůst přinejmenším čtyři velké listy, aby za rok vyrostly dva stvoly. Nejčastější počet květů na jednom stvolu bývá od dvou do čtyř. Prodávají se často bez označení názvem jen podle barvy jako suché cibule, rostlinu v květináči, nebo jako řezanou květinu. Suché cibule je možno zakoupit od podzimu do dubna. Čím je cibule větší, tím více stvolů může mít. Existuje 5 základních druhů: single, double, small, cybister, trumpet. Hvězdníky s největšími květy byly vypěstovány v Holandsku za pomoci jihoafrických zdrojů. V současné době se pěstují nové odrůdy ve Spojených státech, Jihoafrické republice, Izraeli, Indii, Brazílii, Austrálii a dvojité květy v Japonsku.

Tip pro vás: Užít si dovolenou nebylo nikdy snažší. Nestarejte se o auto. Parkování na letišti praha vám auto ochrání a doveze na letiště.

Navštivte také

Doména www.amarylisy.cz

Pagerank: 0

S-rank: 0

Návštěvnost: Doposud 5355 návštěvníků

Prodej / pronájem domény

Doména www.amarylisy.cz je k dispozici k prodeji či k pronájmu. V případě vážného zájmu nás kontaktujte.

Kontaktní formulář